Postgraduate Elections 2019

 

 

Thanks to everyone who took part in this year's Postgraduate Elections, from candidates and their supporters to all those who took time out to vote! 

 

The results will be announced at a Results Night and Celebration Event on Friday 18 October in the Dining Room, Teviot Row House at 5.30. All students are welcome to join our candidates, current elected reps, and Students' Association staff to celebrate their hard work and find out will be representing Postgraduate Taught and Postgraduate Research students across the University in the year ahead! 

 

Below you'll find a list of all the candidates who stood. Results will also be available on this webpage after the results event. 

 

 

 

 

Biological Sciences Postgraduate School Representative

 

Saidiburkhaniddin Adikhanov

Johanna Benndorf

Sam Haynes

 

 

Biomedical Sciences Postgraduate Representative

 

Mohammod Kamrul Islam

Niki Stypidou

 

 

Business Postgraduate School Representative

 

Hrvoje Bilic

Meri Naski

Moomal Unar

Stellar Zhang

 

 

Chemistry Postgraduate School Representative

 

Jonny Dennis

Ella Rice

 

 

Clinical Sciences Postgraduate Representative

 

Kheshav Balkissoon

Catrinel Gheorghiu

Ankit Prasad

 

 

Divinity Postgraduate School Representative

 

Stephen Dolan

 

 

Economics Postgraduate School Representative

 

There are no candidates in this election.

 

 

Edinburgh College of Art Postgraduate School Representative

 

Jiapo Chen

Glen McLachlan

 

 

Education Postgraduate School Representative

 

Brad Crews

Diego Rates

Bingying Ye

 

 

Engineering Postgraduate School Representative

 

Taijasi Bakde

Nikitha Rajendran

 

 

GeoSciences Postgraduate School Representative

 

Leling Xiao

 

 

Health in Social Science Postgraduate School Representative

 

Shruti Anand

Avani Jain

 

 

History, Classics and Archaeology Postgraduate School Representative

 

Panayiotis Anagnostopoullos

Matilda Brown

Drew Dangell

Siena Wood Hutton

 

 

Informatics Postgraduate School Representative

 

There are no candidates in this election.

 

 

Law Postgraduate School Representative

 

Ahmedul Kabir

Amal Matovu

Chandra Ram

Andrea Scarpello

Pleayo Tovaranonte

 

 

Literatures, Languages and Cultures Postgraduate School Representative

 

Xiaotong Ma

María Victoria Velasco Sánchez

 

 

Mathematics Postgraduate School Representative

 

There are no candidates in this election.

 

 

Molecular, Genetic and Population Health Sciences Postgraduate Representative

 

There are no candidates in this election.

 

 

Philosophy, Psychology and Language Sciences Postgraduate School Representative

 

Shivani Khanna

Alice Marikan

Jonathan Rittmo

Daniel Wilde

 

 

Physics and Astronomy Postgraduate School Representative

 

Ophelia Gunn

 

 

Social and Political Science Postgraduate School Representative

 

Michelle von Euw

Agathe Nowak

Helena Ramsay

Ali Saood

Lavanya Vedhanabhatla

 

 

Veterinary Studies Postgraduate School Representative

 

Happison Chikova

Patrick Lennard

 

 

Postgraduate Taught Representative

 

Estelle Bill

Senqing Hu

Ameer Ibrahim

Marci Kay Livingston

Elizabeth Okoro

Lang Qin

Grace Sprockett

Irvin Noé Romero Villalobos

Allison Wilkerson

 

 

Postgraduate Research Representative

 

Fabio Battaglia

Sidong Sun

 

 

 

 

NUS UK Conference Delegates

 

Emily Andrews

Mansi Dwivedi

Akhil Ennamsetty

Thomas Evans

Toby Gay

Max Gergel

Senqing Hu

Kingsley Jones

Amal Matovu

Vijay Menezes-Jackson

Manjunath Jamathi Nagaraja

Khalis Ariff Mustafa Reza

Ailie Ross-Oliver

Sidong Sun

Caitlin Thompson

Andrew Wilson

Leling Xiao

 

 

NUS Scotland Conference Delegates

 

Zejin Duan

Akhil Ennamsetty

Thomas Evans

Senqing Hu

Amal Matovu

Vijay Menezes-Jackson

Enkuush Mergen

Khalis Ariff Mustafa Reza

Sidong Sun

Andrew Wilson

 

 

 

 

As we are still performing eligibility checks on some candidates, candidates for these positions will be announced next week.

 

Activities Representative (Academic)

 

Ara Kim

Khalis Ariff Mustafa Reza

Ata Tuna

 

 

Activities Representative (Advice and Community)

 

Weison Lin

Kuan Leng Vu (Jacqueline)

 

 

Activities Representative (Campaigning and Awareness)

 

There are no candidates in this election.

 

 

Activities Representative (Media and Broadcasting)

 

There are no candidates in this election.

 

 

Activities Representative (Physical and Outdoor)

 

Gaia Pazienti