School Reps

Each School at the University elects two Representatives – an Undergraduate School Representative and a Postgraduate School Representative. Their collective role is to represent their students to the School, the wider University and the Students’ Association.

 

The Undergraduate School Rep represents the needs of Undergraduate students, from first year to final year of UG study.

 

The Postgraduate School Rep represents the needs of Postgraduate students, including both taught students and research students at Master’s and doctoral level.

 

The School Reps are elected in the student elections which take place in March (for UG positions) and October (for PG positions). You should go to your School Rep if you identify an issue which crosses multiple courses and programmes. Relevant school-wide issues could include:
 

  • - Provision of study space
  • - Transport
  • - Teaching resources e.g. lecture facilities
  • - Teaching methods
  • - Access to facilities
  • - Communication
  •  

Your School Reps for 2018-19 are:
 

Undergraduate School Reps

Biological Sciences: Julia Auer

(Deanery of) Biomedical Sciences: Alejandro Esteves

Business School: Erica Leung

Chemistry: Chen-e Low

Divinity: Euan Meston

Economics: Jenny Li

Edinburgh College of Art: Fiona Gray

Edinburgh Medical School: Mu'azzamah Ahmad

Education: Bobbie Szabad

Engineering: Alice Patig

GeoSciences: Shane O'Neill

Health in Social Sciences: Stephanie Vallancey Martinson

History, Classics and Archaeology: Lauren Porter

Informatics: Qais Patankar

Law: Daniel King

Literatures, Languages and Cultures: Leah Duncan-Karrim

Mathematics: Matthew Hehir

Philosophy, Psychology and Language Sciences: Laura Boxleitner

Physics and Astronomy: Netra Gourlay

Social and Political Sciences: Marco Antonio Garcia Mendez

Veterinary Sciences: Nirvana Leaver

 

Postgraduate School Reps

Biological Sciences: Cathal O'Reilly

(Deanery of) Biomedical Sciences: Viviane Schulz

Business School: Maheen Afzal

Chemistry: Victoria Porley

(Deanery of) Clinical Sciences: Catrinel Gheorghiu

Divinity: Stephen Dolan

Economics: Weitao Li

Edinburgh College of Art: Enfys Evans

Education: Maggie Song

Engineering: Bruce Wang

Geosciences: Abi Gardner

Health in Social Sciences: Alice Coulson

History, Classics and Archaeology: Brendan Tam

Informatics: Philip Cumner

Law: Vaibhav Malimath

Literatures, Languages and Cultures: Emma Aviet

Mathematics: Xiaxu Tian

(Deanery of) Molecular, Genetic and Population Health Science: Jackson Thein

Philosophy, Psychology and Language Sciences: Rajalakshmi Satarai Madhava

Physics and Astronomy: Ophelia Gunn

Social and Political Sciences: Innocent Mangwiro

Veterinary Sciences: Katie Anakin

 

To find out more about opportunities and key contacts in your School, please go to our School Pages.