2016 Winners and Runners Up

 

Winners and nominees from the 2016 Impact Awards

 

Global Impact Abroad

Winner: Mason Robbins

Shortlisted nominees:

  • Anik Boileau
  • Olga Fuhrmann
  • Mason Robbins

 

Global Impact at Home

Winner: Edinburgh University Sustainable Development Society and Latin American Society

Shortlisted nominees:

  • Edinburgh University Sustainable Development Society and Latin American Society
  • Omolabake Fakunle and Krystallia Kyritsi
  • Markus Nemitz

 

Best PAL Scheme

Winner: BizPALS/AccountancyPALS

Shortlisted nominees:

  • BizPALS Accountancy 1A
  • EconPALS
  • VetPALS

 

Best Peer Support Group

Winner: Biomedical Sciences Academic Families

Shortlisted nominees:

  • Biomedical Sciences Academic Families
  • Chinese Studies Peer Support Scheme
  • Japanese Studies Peer Support Scheme

 

Outstanding Class Representative

Winner: Alex Wright and Dominique Green

Shortlisted nominees:

  • William Lee
  • Saskia Millmann
  • Matjaz Vidmar
  • Alex Wright & Dominique Green

 

Outstanding Elected Representative

Winner: Edinburgh College of Art School Convenors (Troy Holmes, Doug Stevens & Hazel Turnbull)

Shortlisted nominees:

  • Edinburgh College of Art School Convenors (Troy Holmes, Doug Stevens & Hazel Turnbull)
  • Sarah Beamish
  • The Biomedical Sciences School Convenors (Ashley Tyrer, Baber Rasheed & Kumar Uddipto)
  • Sarah Chinnery

 

Best Student-Staff Collaboration

Winner: Mindfulness Course (David Ryan, Sam Kellerhals, Ali Newell and Avinash Bansode)

Shortlisted:

  • Student Mindfulness Course (David Ryan, Sam Kellerhals, Ali Newell and Avinash Bansode)
  • Davide Messina and Niamh Keenan – Erasmus/Year Abroad support
  • International Quiz and Food Staff-Student Planning Group

 

Outstanding Student Leader

Winner: Sarah Brown

Shortlisted nominees:

  • Sarah Brown
  • Rebecca Hewer
  • Saskia Millmann

 

Best New Project

Winner: EUTV

Shortlisted nominees:

  • BizPALS Accountancy 1A
  • PPLS Ball Committee
  • EUTV

 

Most Innovative Project

Winner: Edinburgh Global Partnerships

Shortlisted nominees:

  • Edinburgh Global Partnerships
  • Italian Year Abroad Aperitivo Evenings
  • StretchingFit, Olga Fuhrmann